• دسته‌بندی نشده
  • 0

آذرماه امسال؛ زمان برگزاری سوگواره «چمرگه» در لرستان

به گزارش موزیک عشق باران به نقل از خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، امین عباسی، مدیر انجمن موسیقی استان لرستان با اشاره به برگزاری سوگواره «چمرگه» که قرار است ایام محرم و صفر امسال در لرستان برگزار شود، گفت: طبق  برنامه‌ریزی‌های انجام گرفته آذر ماه امسال به‌همت انجمن موسیقی و همکاری اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان لرستان سوگواره «چَمَر گَه» در مجتمع فرهنگی هنری شهید آوینی شهر خرم‌آباد برگزار می‌شود.
وی ادامه داد: این سوگواره در سه بخش سرنانوازی مقام‌های سوگ ازجمله «چمری»، «رارا»، «سحری»، «پاکتلی»، «دنگ دال» و «هه رو هه رو»، نوحه‌سرایی با گویش‌های لری، لکی و بختیاری و مقاله‌نویسی میزبان علاقه‌مندان موسیقی اقوام ایران است.
عباسی با یادآوری این‌که این سوگواره با هدف استعدادیابی هنرمندان جوانی است که می‌توانند حافظان ارزشمندی برای موسیقی منطقه لرستان باشند، اضافه کرد: متاسفانه طی سال‌های اخیر آیین‌ها و رپرتوارهای مربوط به مراسم عزاداری به‌شدت در حال تحریف شدن است به همین جهت ما به سهم خود تلاش می‌کنیم تا با برگزاری این سوگواره شرایطی را برای اجرای واقعی و اصیل این آیین‌ها فراهم کنیم تا بیش از این در چارچوب تحریف قرار نگیرد.
وی گفت: اضافه کردن بخش مقاله‌نویسی هم در راستای نگاه علمی است و امیدوارم فضا به‌گونه‌ای هدایت شود که موسیقی اقوام بیشتر از گذشته در مناطق مختلف کشورمان مورد توجه قرار گیرد.
عباسیان در پایان با اشاره به رقابتی بودن این سوگواره اظهارکرد: مذاکرات اولیه‌ای با استاد علی‌اکبر شکارچی و تعدادی دیگر از هنرمندان مطرح موسیقی کشورمان انجام گرفته تا از این عزیزان به‌عنوان هیات داوران بهره‌مند شویم.
مدیر انجمن موسیقی استان لرستان یادآور شد: با توجه به تخصصی بودن این سوگواره و دقت نظری که برای انتخاب آثار برگزیده داریم تلاش داریم تا از متخصصان موسیقی منطقه لرستان برای داوری دعوت کنیم که قطعا در ارتقای سطح علمی این برنامه تاثیرگذار خواهد بود.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *