• دسته‌بندی نشده
  • 0

جامعه هنرمندان حسینی سراسر جهان را تشکیل می‌دهیم

 

به گزارش موزیک عشق باران به نقل از گروه دیگر رسانه‌های خبرگزاری فارس، هرچه به ایام راهپیمایی عظیم مردمی اربعین سیدالشهدا نزدیک‌تر می‌شویم، فعالیت جشنواره بین‌المللی فیلم و عکس «مسیر عشق» نیز فشرده‌تر می‌شود؛ جشنواره‌ای که قرار است همزمان با این حرکت بزرگ مردمی در شهر‌های مشهد مقدس در ایران و کربلای معلی در عراق برگزار شود. در روزهای اخیر حرف و حدیث‌هایی درباره امکان تعطیلی این جشنواره منتشر شده بود، به همین مناسبت و برای جویا شدن از روند برگزاری جشنواره گفت و گوی کوتاهی با سید احمدمیرعلایی، دبیر جشنواره «مسیر عشق» داشته‌ایم.

گفته شده‌است جشنواره به خاطر حمایت نشدن از سوی حامیانش، ممکن است تعطیل شود، این موضوع صحت دارد؟

نه اصلاً. اینجور صحبت‌ها شایعه است. البته تلاش‌هایمان برای جلب کمک کسانی که وظیفه‌شان حمایت از رخدادهایی است، ادامه دارد و همه دست‌اندرکاران جشنواره تمام قد در حال تلاش هستند که «مسیر عاشقی» به خوبی برگزار شود.

جشنواره در چه مرحله است؟

الحمدلله همه‌چیز خوب پیش رفته است؛ از اعلام فراخوان تا ثبت‌نام و ارسال آثار به خصوص از خارج از کشور که تا کنون بیش از 777 اثر از هنرمندان بیش از 82 کشور ثبت‌نام و برای حضور در جشنواره اعلام آمادگی کرده‌اند. به نظر می‌رسد جشنواره مسیر عشق می‌تواند وفاق خوبی میان هنرمندان در سطح بین‌المللی ایجاد کند.

اگر در روزهای باقیمانده تا آغاز جشنواره، حامیان نتوانند تعهداتشان را انجام دهند، چه؟

شاید بگویند چون پول نرسد باید جشنواره را سطحی برگزار کنیم. ولی همانطور که در جایی هم صحبت کردم، به امید خدا جشنواره را با رعایت تمامی استانداردهای یک جشنواره بین‌المللی برگزار خواهیم کرد. این جشنواره موضوع ارزشمندی دارد و مورد توجه همه انسان‌ها است که به دنبال حقیقت هستند. با عنایت سیدالشهدا، ان‌شاءالله کار را به بهترین شکل ممکن انجام خواهیم داد.

عراق نیز در برگزاری جشنواره مسیر عشق مشارکت دارد؟

بله. دولت عراق با وجود همه گرفتاریی‌هایی که دارد، پای کار آمده و همه امکاناتش را در اختیار جشنواره قرار داده‌است، ولی در ایران هنوز از مراکزی که قرار است حمایت کنند نتیجه قابل‌اتکایی نگرفته‌ایم. ان‌شاءالله در روزهای آینده این اتفاق هم بیفتد.

بهتر نبود برای اولین دوره، در شاخه‌های کمتری کار را انجام می‌دادید و برای دوره‌های بعدی «مسیر عشق» دست به گسترش جشنواره می‌زدید؟

سؤال خوبی است. ما تلاش کرده‌ایم بدانیم چه مقدار و چقدر آثار سمعی و بصری طی 40‌سال بعد از انقلاب با این موضوع تولید شده‌است! در گام اول هم سراغ سینما و عکس رفته‌ایم. اتفاقاً بسیاری از هنرمندان در خارج از کشور پیشنهاد می‌دادند که کار را گستره‌تر انجام دهیم، زیرا در سراسر دنیا هنرمندان زیادی هستند که عرض ارادتشان را به امام‌حسین(ع) در هنرشان ظاهر کرده‌اند. در سال آتی و سال‌های بعد از آن شاهد گسترش شاخه‌های بیشتر هنری جشنواره «مسیر عشق» خواهیم بود.

شاخه‌های هنری‌ای که قرار است در دوره‌های بعدی به جشنواره اضافه شوند، مشخص شده‌است؟

در شورای سیاستگذاری جشنواره درباره رشته‌های مختلف هنری بحث کرده‌ایم، بعد از برگزاری جشنواره و با بررسی‌های بیشتر برای دوره بعدی، شاخه جدید هنری‌ای را معرفی می‌کنیم.

بازتاب‌های خارجی چطور بوده است؟

استقبال خوبی از سوی فعالان هنری در خارج از کشور صورت گرفته‌است، آنها می‌گویند باید جشنواره مرکزی‌ای برای تبادل‌نظر، افکار و ارتباط هنرمندانی که درباره سیدالشهدا(ع) کار تولید کرده‌اند، ایجاد شود. هنرمندانی که از خارج کشور با جشنواره ارتباط برقرار کرده‌اند، پیشنهاد داده‌اند با توجه به اینکه سینما محدود است، هنرمندان از سایر رشته‌های هنری نیز جمع شوند تا یک جامعه هنری را شکل داد. یکی از اهداف جشنواره نیز همین است که بتوانیم ارتباط میان هنرمندان را ایجاد کنیم و فلسفه ثابت‌بودن دبیرخانه و ایجاد دبیرخانه دائمی برای جشنواره مسیر عشق نیز به منظور پیگیری همین هدف است.

این ارتباط چه تأثیرات و نتایجی خواهد داشت؟

تأثیرات مختلفی را می‌شود متصور شد. برای نمونه ما می‌توانیم در همین برقراری ارتباط از هنرمندان بخواهیم درباره موضوعات خاص، با امکاناتی که امروزه هست مانند موبایل، اثر تولید کنند و از فضای مجازی در مسیر مطلوب استفاده کنند. به فاجعه مناسک حج نگاه کنید! دست ما در این زمینه از دسترسی به اخبار خارج از کشور و احوال سایر حجاج دیگر کشورها خالی بود و اخبار را دیگران برای ما مدیریت می‌کردند یا درباره نامه حضرت آقا به جوانان غربی، چقدر این نامه انعکاس داشت؟ و چه کسی توانست تأثیر آن را تخمین بزند؟! ما با ارتباطی که با هنرمندان در سراسر جهان پیدا می‌کنیم می‌توانیم در اینگونه موارد از آنها یاری بطلیم و هر کدام را به عنوان پایگاهی برای تبادل اینگونه اخبار بدانیم. الان موضوعاتی مانند اسلام‌هراسی، داعش و معرفی رابطه اسلام و داعش مطرح است، خبرگزاری‌های داخلی ما در داخل ایران محدود هستند و خبرگزاری‌های معاند خارجی نیز حسب سیاست استعماری و صهیونی خود سعی در محدود کردن ما دارند. ما تلاش داریم در یک حرکت خودجوش و کار تمیز که مورد تأکید مقام معظم رهبری و در مسیر اهداف عالیه نظام است، ارتباطی با مخاطبان جشنواره در سراسر جهان پیدا کنیم و آنها را برای رسیدن به این هدف همراه کنیم.

پیش‌زمینه‌های برقراری این ارتباط چیست؟

هم‌اکنون سینمای ایران قله‌هایی را در جشنواره‌های مختلف سینمایی کسب کرده و اعتباری را به دست آورده است. باید از این اعتبار برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی به خوبی استفاده کنیم. همین موضوع شهید محسن حججی، می‌تواند تأثیر جهانی روی انسان‌هایی که دنبال انسانیت هستند، بگذارد. امروز باید به دنبال نیاز جامعه انسانی باشیم و بخش اهم این نیاز در حماسه انسانی عاشورا وجود دارد. اگر این حماسه به خوبی معرفی شود، شاهد اتفاقات بزرگی در دنیا خواهیم بود. به همین منظور در جریان برگزاری جشنواره «مسیر عشق» چندین نشست و سمینار در نظر گرفته شده‌است و به آسیب‌شناسی و رفع موانع و نگرانی‌های موجود برای هنرمندانی که بخواهند در این موضوع فعالیت کنند، پرداخته می‌شود.

چقدر به موفقیت جشنواره «مسیر عشق» ایمان دارید؟

هر مشکلی را می‌توان با کلید عاشورا باز کرد و اگر در مسیر کربلا حرکت کنیم، شاهد راهگشایی خواهیم بود. طبق روایتی معتبر از معصومین، خون سیدالشهدا(ع) اسلام را زنده نگه‌داشته و نشانه آن در حوادثی مانند انقلاب اسلامی و دفاع مقدس مشخص است. با بررسی سینمای امروز جهان حتماً به این نتیجه می‌رسیم، اگرچه از نظر ساختار هر روز بیشتر به سمت تنوع می‌رود، اما در محتوا به بیراهه رفته و دچار مباحثی مانند تجارت و تقاضای بازار شده است. در صورتی که نیاز باید امروز جای تقاضا را بگیرد و نیاز انسان‌ها به انسانیت را می‌توانیم با هدایت نگاه هنرمندان به قیام حضرت سیدالشهدا(ع) برطرف کنیم. حضرت امام‌حسین(ع) و قیام عاشورا هر جا که بشر به مشکل خورده‌است راه‌حل ارائه داده‌اند.

 

مطلب فوق مربوط به سایر رسانه‌ها می‌باشد و خبرگزاری فارس صرفا آن را بازنشر کرده است.

بازگشت به صفحه نخست گروه فضای مجازی

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *