• دسته‌بندی نشده
  • 0

ابراز تمایل ترکمنستان برای صادرات گاز به تمام همسایگان

به گزارش موزیک عشق باران به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، مدیر عامل شرکت دولتی گاز «ترکمن‌گاز» طی سخنرانی خود در همایش بین‌المللی نفت و گاز ترکمنستان که امروز در عشق‌آباد با حضور 450 نماینده از 36 کشور دنیا و منطقه در حال ادامه است، ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: عشق‌آباد آماده‌ است به همه مشتریان خود به هر میزان درخواستی گاز صادر کند و بازار متنوع عرضه حامل‌های انرژی داشته باشد.

«مراد  آرچایوف» در عین حال افزود: در صورت دست یابی به توافقات متقابل با مصرف کنندگان و کشورهای ترانزیت کننده، گاز ترکمنستان از طریق خط لوله گاز سنتی مسیر شمالی این کشور به کشورهای جامعه همسود و نیز اروپای شرقی منتقل شود.

این مقام عالی رتبه ترکمنستان اعلام کرد: ذخایر منابع هیدروکربور ترکمنستان 71 میلیارد معادل تن نفتی است که 53 میلیارد تن در مناطق خشکی و 18 میلیارد تن آن در مناطق آبی دریای خزر موجود می باشد.

آرچایوف  اضافه کرد: ذخایر گاز طبیعی اثبات شده ترکمنستان 50 تریلیون متر مکعب از سوی کارشناسان بین‌المللی و مستقل تخمین شده است که این کشور از نظر ذخایر گازی در مقام چهارم در دنیا قرار می دهد.

ابراز تمایل ترکمنستان از سرگیری صادرات گاز این کشور به جمهوری اسلامی ایران در حالی است که شرکت ترکمن گاز، سال گذشته صادرات گاز طبیعی به ایران را به دلیل بدهی شرکت ملی گاز ایران به این کشور متوقف کرد و با این وجود جریان سوآپ گاز طبیعی کماکان بین دو کشور برقرار است.

بر این اساس، هر چند صادرات روزانه حدود 10 میلیون متر مکعبی گاز ترکمنستان متوقف شده اما هم اکنون روزانه حدود 4 تا 10 میلیون متر مکعب گاز در قالب قرارداد سوآپ بین دو کشور تبادل می‌شود.

«بیژن زنگنه» وزیر نفت ایران پیشتر در این زمینه در گفتگو با رسانه‌های ایرانی با بیان اینکه ایران نگرانی برای تامین گاز مورد نیاز خود در صورت توقف واردات از ترکمنستان ندارد تاکید کرده بود که واردات گاز از ترکمنستان صرفا به دلیل زیست محیطی برای ایران اهمیت داشته و با واردات گاز از این کشور به جای مصرف سوخت مایع در نیروگاه های شمال شرق گاز طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد.

شایان ذکر است که شرکت ملی «گازپروم » روسیه نیز از اوائل سال 2016 میلادی واردات گاز ترکمنستان متوقف کرد و هم اکنون چین تنها کشوری است که گاز طبیعی ترکمنستان را وارد می‌کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *