هورامان سرچشمه موسیقی کردی/لزوم تشکیل دبیرخانه دائمی جشنواره هوره

به گزارش موزیک عشق باران به نقل از خبرنگار مهر، اولین جشنواره منطقه ای هوره و سیاچه مانه شامگاه چهارشنبه با حضور هنرمندان و نام آوران موسیقی اصیل کردی غرب کشور در سالن ورزشی اطهر کامیاران برگزارشد.

قطب الدین صادقی  یکی از نویسندگان و کارگردانان مطرح تئاتر کشور هم یکی از مهمانان ویژه این جشنواره بود.

علاوه بر هنرمندان و نام آوران موسیقی جمعی از مسئولان هم چون مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه، رییس حوزه هنری استان های کردستان و کرمانشاه، مدیرکل تبلیغات اسلامی کردستان، فرماندار کامیاران هم در این جشنواره حضور داشتند.

تشکیل دبیرخانه دائمی جشنواره منطقه ای هوره و سیاچه مانه در کامیاران

فرماندار شهرستان کامیاران در این جشنواره با بیان اینکه این شهرستان از نظر موسیقی بسیار غنی است، گفت:  یکی از نمادهای فرهنگی هر منطقه زبان، پوشش و موسیقی آنها است.

جمال ارشدی عنوان کرد: ما بوسیله نمادهای فرهنگی می توانیم در ارتباط با بازتولید فرهنگ بحث کنیم.

وی بر حفظ هویت اصلی منطقه تلکید کرد و افزود: در دنیای مدرن فقط بحث توسعه اقتصادی و فرهنگی مطرح نیست و یکی از مباحث مهم توسعه فرهنگی است.

وی اظهارداشت: امیدواریم هر سال شاهد برگزاری چندین جشنواره و برنامه فرهنگی و هنری و اختصاص اعتبارات بیشتر به این حوزه باشیم.

فرماندار شهرستان کامیاران اضافه کرد: در راستای توسعه فرهنگی و سیاسی درصدد تدوین تقویم فرهنگی کامیاران هستیم.

ارشدی بیان کرد: از دیگر برنامه های ما تشکیل دبیرخانه دائمی جشنواره منطقه ای هوره و سیاچه مانه در کامیاران است و با این اقدام هر سال شاهد برگزاری این برنامه خواهیم بود.

وی  بیان کرد: از دیگر برنامه های ما در سال جاری در کامیاران  برگزاری جشنواره موسیقی کردی و کتاب سال کردی است.

موسیقی هورامان  بیش از ۲۰ هزار سال قدمت دارد

نویسنده کتاب موسیقی هورامان هم در این جشنواره گفت: به واسطه هنرمندان خود باید هنرهای مختلف به ویژه موسیقی را معرفی کنیم.

مهدی احمدی با بیان اینکه سرچشمه موسیقی کردی در هورامان است، بیان کرد: قدمت موسیقی هورامان به بیش از ۲۰ هزار سال پیش بر می گردد و این مهم در نشستی موزیسین های مطرح دنیا در مسکو در سال ۲۰۱۵ به اثبات رسید.

وی با اشاره به اینکه دانشگاه سوئد فرکانس  صدای عثمان هورامی را آنالیز کردند، بیان کرد: سال های سال افرادی که موسیقی منطقه ما را می شناختند عنوان می کردند موسیقی هورامی دو،سه نت است که این آنالیز نشان داد این نوع موسیقی دو اکتاو وسعت دارد.

وی با بیان اینکه موسیقی هورامان گنجینه ای با ارزش است بر حفظ و تقویت این نوع موسیقی تاکید کرد.

راه اندازی دبیرخانه دائمی جشنواره موسیقی هوره در کامیاران

از دیگر برنامه های این جشنواره رونمایی از تمبر جشنواره توسط قطب الدین صادقی، فرماندار کامیاران و مدیرکل پست استان کردستان بود.

سپس از تابلوی دبیرخانه دائمی جشنواره موسیقی هوره در کامیاران توسط مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کردستان و جمع دیگری از مسئولان استانی و شهرستانی رونمایی شد.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *