• دسته‌بندی نشده
  • 0

کارگاه ساخت “دوتار” توسط میراث فرهنگی تربت جام راه‌اندازی شد

غلام رسول رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهدمقدس اظهار داشت: تربت جام با مساحت تقریبی 8 هزار و 166 کیلومتر مربع در فاصله 161 کیلومتری مشهد است و از شرق به ترکمنستان و افغانستان متصل است و دارای 5 بخش است و 300 هزار نفر جمعیت دارد و براساس مطالعات باستان شناسی، حدود 7 هزار سال قدمت دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی تربت جام بیان کرد: این شهرستان بیش از 150 اثر تاریخی دارد که 80 اثر در فهرست آثار ملی است؛ از جمله آثار مهم ما مجموعه تاریخی شیخ جام است که دارای 10 اثر تاریخی است؛ حدود 600 سال تمدن اسلامی در این مجموعه جای گرفته است.

رحیمی با اشاره به اینکه آثار و اشیای اهدایی گرانبهایی از دوران قدیم در این مجموعه وجود دارد افزود: در فضای گنبدخانه شیخ احمد از این آثار نگهداری می‌شود موزه قرآن نیز آماده شده و کتب خطی و برخی اشیای قدیمی در این موزه نگهداری می‌شود؛ از ظرفیت‌های دیگر شهر رباط جام است که در مرکز شهر است و متعلق به دوره تیموری است.

وی گفت: موزه مردم شناسی و نگارخانه نیز در این مجموعه دایر است، مجموعه تاریخی خواجه عزیزالله نیز در شهر فعال است، از دیگر آثار حمام عزت و مسجد جامع علوی، مجموعه تاریخی لنگر و مجموعه تاریخی بزد است، حمام "ابدال‌آباد" نیز در شهر وجود دارد و تعدادی ابنیه نیز در خارج شهرستان است.

رحیمی با اشاره به دو روستای هدف گردشگری این شهرستان گفت: روستای بزد از جمله روستاهای هدف گردشگری ما است، روستای "رونج" نیز دیگر روستای هدف گردشگری شهرستان است. روستاهای زیاد دیگری مثل "بردو" و "ابدال‌آباد" در شهرستان وجود دارد که بسیار خوش آب و هوا است و توان جذب گردشگر بالایی دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی تربت جام تصریح کرد: ویژگی‌های فرهنگی و قومی مثل صنایع دستی در شهر تربت جام بسیار رونق دارد؛ "فرتبافی" یا ریسندگی در این شهر و در روستای بزد بسیار رونق دارد؛ حدود 700 خانواده در این روستا حضور دارند و 500 خانواده به این کار مشغول هستند و خوشبختانه جایگاه بسیار مناسبی دارد. از دیگر هنرهای ما گلیم بافی و معرق و دوخت و دوز سنتی و گلدوزی و زنگرزی و ساخت سازهای سنتی است.

رحیمی با اشاره به اینکه درون رباط جام شهرستان در نظر داریم برخی از این رشته‌ها را احیا کنیم اظهار داشت: یکی از مهمترین مناطق کشور که دارای موسیقی مقامی و بازی‌های آئینی است شهرستان تربت جام است، مقام الله مدد، اشترخجو و تعداد دیگری از مقام‌ها است و مرحوم استاد عبدالله سرور احمدی، غلامعلی پورعطایی، استاد نورمحمددرپور، غلامحسین غفاری زنده است.

وی بیان کرد: رباط جام در مرکز شهر است و تبدیل به مجتمع آموزش صنایع دستی نیز شده است؛ به واسطه ماموریت‌های سازمان زنده نگه داشتن موسیقی مقامی را در دستور کار داریم، کارگاهی به نام دوتار سازی یا ساخت دوتار سنتی را به استاد حسین دامن پاک واگذار کردیم که نوازندگی و ساخت دوتار را صورت می‌دهد و کار ساخت دوتار را از صفر تا صد انجام می‌دهد و در آینده نزدیک احیای سایر هنرها را در رباط جام دنبال می‌کند.

رحیمی افزود: در زمینه بازی‌های آئینی از جمله اساتید برجسته این رشته استادمحمدفاروغ کیانی است که از جشنواره‌های جهانی دارای جایزه است و مدرک درجه یک هنری است. برای زنده نگهداشتن دوتار که یک آلت موسیقی شناخته شده منطقه است یک کارگاه کوچک راه‌اندازی کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه دیار تربت جام از دیرباز خاستگاه عرفا بوده است افزود: شیخ احمد جامی از جمله مفاخر این دیار است و یا شیخ ابوذر بوزجانی از دیگر مشاهیر این شهرستان است و شاه قاسم انوار نیز از عرفای قرن هشتم و نهم مربوط به این شهرستان است.

رحیمی با اشاره به موزه مردم شناسی شهرستان با 15 غرفه تصریح کرد: در این موزه مشاغل رایج دیار خودمان را معرفی می‌کنیم، موزه سنگ قبر نیز داریم که دارای ارزش تاریخی هستند و در حال بازپیرایی و مرمت هستند. موزه قرآن و اشیای اهدایی در مزار جام نیز فعال است که قرآن‌های نفیس در این مجموعه به نمایش گذاشته شده است.

وی با بیان اینکه فرش دستباف اهدایی نادرشاه داخل مجموعه مزار جام در حال نگهداری است گفت: خانه قالی‌ها یا گنبدخانه محلی است که از این اثر نگهداری می‌شود. مجموعه مزار جام یکی از بزرگترین مجموعه‌های تاریخی کشور است و تعامل بسیار خوبی با تولیت مزار جام داریم و اقدامات خوبی صورت گرفته است.

رحیمی با اشاره به بحث روشنایی مزار جام و بحث صوت آن گفت: بر اجرای کار نظارت داشته‌ایم و در این زمینه تولیت مزار همکاری خوبی صورت داده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان تربت جام بیان کرد: در مجموعه مزار جام بلیت فروشی نداریم، در نوروز کار مشترکی صورت می‌گیرد و از 27 اسفندماه تا انتهای نوروز، بیش از 60 هزار نفر سالانه از مجموعه مزار جام بازدید می‌کنند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *