• دسته‌بندی نشده
  • 0

ترکمنستان 2017؛ از انتخاب سه‌باره «بردی محمداف» تا حذف و اضافه شرکای گازی و سیاسی

به گزارش موزیک عشق باران به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، قطع صادرات گاز ترکمنی به ایران، انتخابات ریاست جمهوری، برگزاری پنجمین دوره بازی‌های آسیای داخل سالن و هنرهای رزمی در «عشق‌آباد»، سفر وزیر خارجه ایران ،« ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه و دبیر کل سازمان ملل به این کشور، انتقال زندانیان ایرانی، اجلاس «ریکا» برای افغانستان از مهمترین رویداد و وقایع مهم سال 2017 میلادی در ترکمنستان بود.

قطع صادرات گاز ترکمنستان به ایران

در اول ژانویه سال 2017 میلادی ترکمنستان انتقال گاز به جمهوری اسلامی ایران را به بهانه بدهی شرکت ملی گاز به شرکت ملی گاز«ترکمن گاز» قطع کرد و با گذشت 12 ماه مذاکره طرفین به توافق خاصی دست نیافته و تصمیم گرفتند این پرونده را به دادگاه بین‌المللی «لاهه» ارجاع دهند.

انتخابات ریاست ‌جمهوری ترکمنستان

انتخابات ریاست‌جمهوری ترکمنستان در ۱۲ فوریه ۲۰۱۷ برگزار شد. این پنجمین انتخابات ریاست ‌جمهوری در ترکمنستان بود و در آن رئیس‌ جمهور فعلی این کشور برای 7 سال بعد انتخاب شد.

«قربان‌قلی بردی‌محمدوف» که از سال 2007 میلادی ریاست جمهوری این کشور را بر عهده دارد، برای بار سوم به ریاست جمهوری ترکمنستان رسید.

در این انتخابات رئیس ‌جمهور وقت با ۹۷٪ از کل آرا به پیروزی رسید.

سفر دبیر کل سازمان ملل به عشق‌آباد

«آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد اواخر خردادماه سال جاری در چارچوب سفر دوره‌ای خود به آسیای مرکزی با رئیس جمهور ترکمنستان دیدار و گفت‌وگو کرد.

طرفین در این ملاقات ضمن بررسی مسائل مربوط به تأمین امنیت و ثبات در منطقه و جهان، مبارزه با افراط‌گرایی و تروریسم، جنایات فراملی، قاچاق مواد مخدر و برقراری صلح و ثبات سیاسی و نظامی در افغانستان و سایر مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه 2 طرف را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

بازی‌های آسیایی در عشق‌آباد

پنجمین دور از بازی‌های داخل سالن آسیا به میزبانی ترکمنستان در تاریخ 26 الی 27 سپتامبر ماه در محل دهکده المپیک عشق‌آباد با حضور حدود 6 هزار ورزشکار از 64 کشور آسیای و اقیانوسیه در 21 رشته ورزشی برگزار شد.

ورزشکاران ترکمنستان با کسب 245 مدال از جمله 89 مدال طلا، 70 مدال نقره و 86 مدال برنز مقام اول و ورزشکاران چینی نیز با کسب 97 مدال از جمله 42 مدال طلا، 32 مدال نقره و 23 مدال برنز مقام دوم پنجمین دوره از بازی‌های داخل سالن آسیا به میزبانی عشق‌آباد را کسب کردند.

کاروان ایران در مجموع با 118 مدال، بعد از کشورهای ترکمنستان و چین در جایگاه سوم بازی‌ها قرار گرفت.

 حدود 550 خبرنگار و گزارشگر از 82 کشور دنیا پنجمین دوره بازی‌های داخل سالن و هنرهای رزمی آسیا عشق‌آباد-2017 را پوشش خبری دادند.

دولت ترکمنستان برای برگزاری پنجمین دوره بازی‌های مذکور در عشق‌آباد یک دهکده مجهز المپیک به ارزش بالغ بر5 میلیارد دلار و نیز فرودگاه بین‌المللی جدید به ارزش بیش از 2 میلیارد دلار  احداث کرد.

سفر «ولادیمیر پوتین»

رئیس‌ جمهوری روسیه در صدر یک هیأت عالی رتبه سیاسی – اقتصادی در اکتبر ماه سال 2017 میلادی به «عشق‌آباد» پایتخت ترکمنستان سفر کرد.

پوتین رئیس جمهور روسیه  و «قربانقلی بردی‌محمداف» رئیس جمهور ترکمنستان در این مذاکرات مسائل در ارتباط با روابط و همکاری دوجانبه بین عشق‌آباد و «مسکو» نیز برخی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی مورد علاقه 2 طرف را بررسی و بسته اسناد همکاری دوجانبه را امضاء کردند.

آغاز انتقال زندانیان ایرانی

در نوامبر ماه سال 2017 میلادی انتقال محکومان بین ترکمنستان و جمهوری اسلامی ایران آغاز شد و آخرین بار یک ماه پیش 27 زندانی ایرانی از ترکمنستان به این کشور منتقل شدند.

سفر وزیر خارجه ایران به عشق‌آباد

«محمدجواد ظریف» وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران فروردین 1396 به عشق‌آباد سفر کرده و با وزیر خارجه و رئیس جمهور ترکمنستان به صورت جداگانه دیدار و گفت‌وگو کرد.

محور دیدار وزیران امور خارجه ترکمنستان و ایران با حضور شماری از اعضای هیات‌های دو کشور، بررسی راهکارهای تقویت روابط دوجانبه و همچنین مسائل منطقه‌ای بود.

همایش بین‌المللی «منشور انرژی» در «عشق‌آباد»

 همایش 2 روزه با موضوعات مختلفی در ارتباط با تولید، ترانزیت و مصرف حامل‌های انرژی در روزهای 27 الی 28 نوامبر ماه سال 2017 میلادی در عشق‌آباد برگزار شد.

تشریک مساعی در زمینه تأمین امنیت حامل‌های انرژی در بازارهای جهانی و ایجاد تعامل بین کشورهای صادرکننده انرژی، مصرف‌ کنندگان و سازمان‌های معتبر بین‌المللی به خصوص سازمان ملل و سایر نهادهای مرتبط از موضوعات مورد بحث در این کنفرانس بود.

ترکمنستان در سال 2017 میلادی  ریاست دوره‌ای پیمان منشور انرژی را بر عهده داشت. این همایش بیشتر با محوریت چگونگی ترانزیت حامل‌های انرژی به بازار برگزار می‌شود.

برگزاری هفتمین نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای برای افغانستان «ریکا»

هفتمین نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای افغانستان «ریکا» به منظور مصون سازی افغانستان و ادغام اقتصادی آسیای جنوبی و آسیای مرکزی در عشق‌آباد در اواخر آبان ماه 96  با حضور نمایندگان 40 کشور دنیا از جمله وزرای خارجه افغانستان و نیز «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی ایران برگزار شد.

امضاء موافقتنامه ۵ جانبه «راه لاجورد» در «عشق‌آباد»

موافقتنامه کریدور حمل و نقل و ترانزیتی 5 جانبه راه لاجورد میان افغانستان، ترکمنستان، آذربایجان، گرجستان و ترکیه در حاشیه هفتمین نشست سازمان همکاری‌های اقتصادی منطقه‌ای ریکا در تاریخ 15 نوامبر سال 2017 میلادی در عشق‌آباد امضاء شد.

این موافقتنامه پنج جانبه توسط رشید مرداف وزیر امور خارجه ترکمنستان، «صلاح الدین ربانی» وزیر امور خارجه افغانستان، « میخائیل جانلیدزه» وزیر امور خارجه گرجستان، «احمد یلدیز» معاون وزیر خارجه ترکیه و «علیرضا  سیلمان‌اف» وزیر راه آهن جمهوری آذربایجان به امضاء رسید.

برگزاری «روزهای فرهنگی ایران» در ترکمنستان

روزهای فرهنگی ایران در عشق‌آباد در فوریه ماه سال 2017 میلادی  با حضور «ابوذر ابراهیمی ترکمان» رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی  و مقامات عالی رتبه سیاسی و فرهنگی دولت ترکمنستان در محل سالن «مقام لار»، نگارخانه «هنرهای تجسمی» و نیز سالن سینمای عشق‌آباد برگزار شد.

سیزدهمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان

سیزدهمین نمایشگاه اختصاصی جمهوری اسلامی ایران تحت عنوان «ایران پروژه -2017» در تاریخ 28 فوریه الی 2 مارس با حضور بیش از 40 شرکت در مساحت بیش از هزار متر مربع در محل ساختمان سازمان اتاق صنایع و بازرگانی ترکمنستان در عشق‌آباد، با حضور «رضا رحمانی» قائم مقام وزیر صنعت، ‌معدن و تجارت ایران برگزار شد.

آغاز مبارزه جدی با مفسدان اداری و مالی

رئیس جمهور ترکمنستان در سال 2017 میلادی به منظور مبارزه جدی، قاطع و بی امان با فساد اداری و مالی در این کشور سازمان ویژه مبارزه با جرایم اقتصادی را تشکیل داد.

فعالیت کابینه «بردی‌محمداف» در سال 2017 میلادی

رئیس جمهور ترکمنستان به عنوان رئیس کابینه وزرا این کشور هفته پیش در گزارشی از عملکرد دولت خود در سال 2017 میلادی،گفت: دولت این کشور در سال 2017 میلادی 52 اجلاس کابینه وزرا، 17 جلسه شورای امنیت ملی و 42 جلسه در سطح دولت برگزار کرده است.

در سال 2017 میلادی 8 سفر خارجی انجام شد و 20 سفر سران و نخست وزیران کشورهای خارجی به عشق‌آباد صورت گرفت.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *