افتتاح روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در عشق‌آباد+تصاویر

به گزارش موزیک عشق باران به نقل از خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد، روزهای فرهنگی ایران  عصر روز گذشته در محل تالار مجلل «مقاملار» مجموعه و قصر ساختمان‌های فرهنگی در مرکز شهر عشق‌آباد با حضور مقامات رسمی ایران و ترکمنستان، اقشار و محافل مختلف هنردوست مردم ترکمن، طی مراسم رسمی افتتاح شد.

«آتاگلدی  شاه‌مراداف» وزیر فرهنگ ترکمنستان  در مراسم افتتاحیه این مراسم گفت: روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان که امروز در عشق‌آباد افتتاح شد، تحکیم و روابط دوستی و برادری بین دو مردم را ثابت خواهد کرد.

وی ادامه داد: روابط مبتنی بر دوستی و برادری با مردم جهان به پیشرفت یک کشور کمک می‌کند.

شاه‌مرادف همچنین در این مراسم که در آن محافل دانشجویی، هنرمندان و فرهنگیان محلی ترکمن نیز حضور داشتند، اظهار کرد: هدف چنین برنامه‌هایی، ارتقا و تحکیم همکاری و تداوم حسن همجواری بین دو دولت همسایه است.

شاه‌مرادف گفت: پیش از این هم در سال 2016 روزهای فرهنگی ترکمنستان در جمهوری اسلامی ایران و در سال 2017 روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان برگزار شد.

وی در پایان تأکید کرد: نشست‌ها و موسیقی مشترک هنرمندان دو کشور که در جریان این روزهای فرهنگی برگزار و اجرا می‌شود، برای آشنایی با آداب و رسوم و دستاوردهای به‌روز دو ملت مؤثر است.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی که در راس یک هیات عالی رتبه فرهنگی و هنری به عشق‌آباد سفر کرده‌ است، گفت: هنرمندان ایرانی با اشتیاق خاص به ترکمنستان آمده‌اند تا فرهنگ و دوستی و مهربانی مردم ایران را به مردم این سرزمین هدیه کنند.

«ابوذر ابراهیمی‌ترکمان» با تأکید بر اینکه ایران و ترکمنستان دو کشور برادر و دوست هستند که هیچگاه در روابط گرم و دوستانه‌ آنها خللی ایجاد نشده است، گفت: رؤسای جمهور محترم دو کشور، همواره به تداوم این دوستی‌ها تأکید دارند.

وی افزود: برنامه روزهای فرهنگی ایران و ترکمنستان به لطف رئیس جمهور ترکمنستان «قربان‌قلی بردی‌محمداف» برگزار شده‌ است و من به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران سپاس صمیمانه و عمیق خود را به ایشان ابراز می‌کنم.

رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی همچنین با گفتن اینکه فرهنگ همواره حلقه اتصال دو ملت ایران و ترکمنستان بوده است، گفت: دوستی و برادری ایران و ترکمنستان هیچگاه نباید دستخوش غفلت و نامهربانی شود.

ابراهیمی‌ترکمان سپس خطاب به ترکمن‌های حاضر در این مراسم گفت: امروز هنرمندان کشور من نه با پا، بلکه با دل خود به سرزمین شما آمده‌اند تا با زبان دل، فرهنگ و دوستی و مهربانی مردم ایران را به شما هدیه کنند.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی سخنانش را اینگونه پایان داد: مقام معظم رهبری حضرت آیت‌الله خامنه‌ای (مدظله العالی) مرزهای دو کشور ایران و ترکمنستان را مرزهای دوستی نامیده‌اند و دوست همواره شیرینی را برای دوست آرزو می‌کند. 

سپس گروه موسیقی سنتی «سیمرغ» از استان خراسان رضوی  و گروه «آراز» از آذربایجان شرقی به اجرای برنامه پرداختند که مورد استقبال گرم حضار قرار گرفت.

اجرای کنسرت موسیقی، برپایی نمایشگاه فرهنگی و هنری جمهوری اسلامی در موزه هنرهای تجسمی ترکمنستان، برگزاری نشست تخصصی هنرمندان صنایع دستی دو کشور، نمایش فیلم‌های سینمایی در سینمای عشق‌آباد، اجرای کنسرت موسیقی مشترک کودکان ایران و ترکمنستان در تئاتر عروسکی ترکمنستان و … از جمله برنامه‌های پیش‌بینی‌شده برای برگزاری روزهای فرهنگی ایران در ترکمنستان هستند.

انتهای پیام/.

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *