برخی نیز هنر را در سطح تقلید کاهش داده‌اند

 به گزارش موزیک عشق باران به نقل از   گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از اصفهان،سردار حسین محبی صبح امروز در اختتامیه جشنواره فرهنگی و هنری سپاه اظهار کرد: شعار جشنواره هنر انقلابی و رسالت آتش به اختیار در دولت مقاومت است و این شعار دارای 3 کلید واژه است و اگر بخواهیم هنر انقلابی را مختصرا توصیف کنیم در ابتدا باید به معنای واحدی از هنر دست پیدا کنیم و در گذر زمان تغییراتی در معنای هنر اتفاق افتاده است.

وی با بیان این که امروزه دنیای غرب هنر را یک فرم می‌داند، بیان کرد: برخی نیز هنر را در سطح تقلید کاهش داده‌اند و در دیدگاه زیبایی هنر عشق به زیبایی است و هنرمند تلاش می‌کند که خود را به هنر نزدیک کند اما هیچ کدام از این تعاریف، جامع و کامل نیست.

معاون فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران با بیان این که هنر دارای یک هویت کامل است که رسالت کاملی هم دارد، عنوان کرد: هنر ادارک و احساس زیبایی و تبیین آن است و این تعریف از هنر، تعریف رهبر معظم انقلاب است که دو جزء ادراک و تبیین زیبایی دارد اما باید دید که چه چیزی زیباست و این زیبایی شناختی است که مشخص کننده زیبایی است.

وی با بیان این که فقط کوه و دشت و دریا نیست که زیباست، ادامه داد: جانفشانی کردن در راه معبود، ایثارگری و فداکاری، عدالت خواهی و عدالت محوری، ایستادگی در برابر دشمن زورگو و ظالم نیز از اقسام دیگر زیبایی است و این که چه چیزی زیباست به این بستگی دارد که سطح ادراک هنرمند و معرفت او تا چه حد است، اگر افق معرفتی هنرمند در سطح مادی باشد زیبایی‌های مادی فقط برای او اهمیت خواهد داشت.

محبی با بیان این که هنر انقلابی به معنای احساس، شناخت و درک ارزش‌های انقلاب اسلامی و صورت گری آن است، تصریح کرد: اگر هنرمندی زیبایی‌های انقلاب اسلامی را بشناسد و آن‌ها را درک کند این هنر انقلابی است و مختصات چنین هنری است که می‌تاوند ارزش‌های انقلاب را نصیب خود کند.

وی با بیان این که ایجاد تعامل صحیح و معقول با دنیا، خداباوری، ایثار و مقاومت از زیبایی‌های انقلابی است، مطرح کرد: بنا به گفته رهبر معظم انقلاب، انقلاب زمانی که هنرمند خودی داشته باشد و هنرمند تربیت کند می‌تواند هنر انقلابی هم داشته باشد، از کسی که افق اندیشه او از سطح مادیات فراتر نمی‌رود نمی‌توان هنر انقلابی انتظار داشت حتی در جشنواره فجر و علت این است که نتوانستیم هنرمند خودی و انقلابی تربیت کنیم.

معاون فرهنگی و تبلیغات نمایندگی ولی فقیه درسپاه پاسداران با بیان این که آتش به اختیار بارها بر زبان آورده شده است، افزود: زمانی فرمان آتش به اختیار داده می‌شود که ارتباط بین منطقه عملیاتی و تاکتیکی قطع است اما ارتباط آن با سطح استراتژیک قطع نیست، درست است که دسترسی به رهبر انقلاب فراهم نیست اما دسترسی به اندیشه‌های امامین انقلاب قطع نیست و در خلق آثار هنری باید به اصول مورد نظر امامین انقلاب توجه شود.

وی با بیان این که منظور از دولت مقاومت، نظام جمهوری اسلامی است که در برابر توطئه دشمن ایستادگی می‌کند، خاطرنشان کرد: مقاومت ما از نوع منفعلانه نیست بلکه مقاومت ما از نوع آمادگی است و در صحنه‌های مختلف آماده باشیم که دشمن از ما بترسد و فکر و خیال توطئه علیه ما را از سر بیرون کند، بنابراین منظور از دولت مقاومت حکومت اسلامی است که در برابر کج روی‌های عالم ایستادگی می‌کند.

محبی با اشاره به هدف جشنواره از به نمایش گذاشتن چهره‌ای دیگر از سپاه در عرصه‌های مختلف، یادآوری کرد: اگر انقلاب از هنر برجسته برخوردار نباشد نمی‌تواند آن چه در دل دارد را به مخاطب خود منتقل کند و با او ارتباط برقرار کند به خصوص ارتباط گیری با نسل‌های آینده و نسل کنونی.

وی با بیان این که هر حکومتی برای بقا، استمرار و ماندگاری خود نیاز به هنر دارد، در پایان گفت: اگر هنرمند در سطح معرفتی خود به نکات مدنظر رهبر انقلاب توجه کند می‌تواند یک هنرمند موفق و اصیل انقلابی تبدیل شود.

 

شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *